Zaměstnanci, kteří nemají povinnost podávat daňové přiznání za minulý rok, mohou požádat svého zaměstnavatele o roční zúčtování daně. Při výpočtu měsíčních záloh na dani z příjmu fyzických osob totiž nemohou zaměstnanci uplatnit všechny daňové slevy a můžou je uplatnit až při ročním zúčtování. Některé slevy je totiž možné uplatnit pouze jednou ročně. Z tohoto důvodu uplatnění všech daňových slev až v ročním zúčtování daně může vzniknout nárok na daňovou vratku.

Mimo daňové slevy se uplatňuje v ročním zúčtování daně z příjmu i daňové zvýhodnění na děti. Poprvé se daňové zvýhodnění uplatní na dítě za měsíc, ve kterém se dítě narodilo. Za celý kalendářní rok činí daňové zvýhodnění:

  • na první dítě 15 204 Kč
  • na druhé dítě 19 404 Kč
  • na třetí a další dítě 24 204 Kč.

V případě, že je daňové zvýhodnění vyšší než vypočtená daň z příjmu fyzických osob, tak vzniká nárok na daňový bonus. Daňové zvýhodnění se uplatňuje již během roku při výpočtu čisté měsíční mzdy. Daňové zvýhodnění uplatňuje vždy pouze jeden z rodičů. Zodpovědné mzdové účetní vyžadují čestné prohlášení druhého z rodičů, že daňové zvýhodnění neuplatňuje.

Zdroj: finance.cz

Více informací

Více se dozvíte na školení ZMĚNY VE ZDAŇOVÁNÍ MEZD OD ROKU 2019 A ROČNÍ ZÚČTOVÁNÍ ZÁLOH ZA ROK 2018 s Katarínou Dobešovou, přední odbornicí v oblasti daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti a z funkčních požitků.

Školení se koná již 19. února 2019 v BEA centru v Olomouci.

Přihlásit se můžete přes webové stránky, emailem (info@intellego.cz) či telefonicky (704 056 626).